Teknik Destek

Sadece “bir klima cihazım olsun” mantığı ile hareket edilmemeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Uzun yıllar beraber olacağımız klimayı satan firmanın tüketici memnuyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir. Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. 

 

Genel olarak dikkate alınması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: 

• Üretici ve ithalatçı firma iyi seçilmeli 

• Konusunda uzman ve servis ağı yaygın yetkili bir teknik servis seçilmeli 

• Yedek parça güvencesi olmalı 

• Satın alınacak klima sessiz, enerji verimliliği yüksek, geliştirilmiş teknik özelliklere sahip olmalı 

• Fiyat değerlendirmesinde montaj ücreti dikkate alınmalı 

• Teknik servis tarafından klima kullanılacak mekânda keşif yapılmalı 

• Klima kapasitesi doğru hesaplanmalı 

• Klima cihazı tipi doğru seçilmeli (duvar-yer veya tavan split) 

• Montaj yeri doğru seçilmeli 

• Mekânın bulunduğu coğrafi bölge, mekânın güneş alma durumu, mekânın izolasyonu, mekândaki kişi sayısı, mekânın çatı kat ya da ara kat olması, mekânın elektrik yükü seçilecek klima cihazının modelini ve kapasitesini doğrudan etkilemektedir. 

"A" sınıfı klima, "G" sınıfı klima ile aynı soğutma ve/veya ısıtma kapasitesinde çalışırken (örnek 12.000 Btu/h); "G" sınıfı klimaya göre daha az elektrik enerjisi harcar. "A" sınıfından "G" sınıfına doğru (B-C-D-E) elektrik sarfiyatı artarken enerji verimlilik oranı azalır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektrik dağıtım sistemine ve çevreye verdiği zararların önlenmesi için düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaları iç pazardan çekmeye hazırlanıyor. Son dönemde bunaltıcı sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı elektrik tüketimini artırırken, düşük kaliteli ve fazla enerji harcayan klimaların da elektrik dağıtım sistemine zarar verdiği tespit edildi. Bu çerçevede Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’na gönderdiği yazı ile başta klimalar olmak üzere elektronik ve beyaz eşyalarda yüksek kalite gözetiminin yapılmasını istedi.

Karbon filtrelerin ev vb. kullanım alanlarında 6 ayda bir; lokanta vb. yoğun kirli ortamlarda 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir

Klimanızın yüksek performans ile çalışabilmesi için iç ve dış ünite arasındaki bakır boru mesafesinin ideal ölçülerde olması gerekmektedir. Küçük kapasiteli klimalarda (9.000 Btu/h, 12.000 Btu/h) bu mesafe yaklaşık 3–3,5 metredir ve 5 metreyi geçmesi istenmez. (Teknik olarak, 5 metrenin üzerinde montaj yapılabilir ancak sisteme ilave gaz şarj edilmesi gereklidir.) Yüksek kapasiteli klimalarda (18.000 Btu/h, 24.000 Btu/h) ideal montaj mesafesi 5 metredir. Klimanın dış ünitesi hava giriş ve çıkışının engellenmeyeceği bir yere monte edilmelidir

Klima, soğutma çevrimi kullanılarak bir ortamdan ısı çekmek (yani o ortamın sıcaklığını azaltmak) için tasarlanmış, alet, sistem veya mekanizmadır denebilir. İnsanların bulundukları çevre, ortam içinde sıcaklığın ayarlanabilmesi, bulunulan ortamın konforunu artırır. İnsanın rahat ettiği çevre sıcaklığı bir başka ifadeyle rahatlık sıcaklığı bulunan ortamdaki hava sıcaklığıyla havanın nem oranına bağlıdır. Aşırı nem aşırı sıcaklıktan daha rahatsız edicidir. Örneğin 40 ºC sıcaklık ve %10 nispi neme sahip bir hava 30 ºC sıcaklık %80 nispi neme sahip bir havaya göre daha iyidir, çünkü nem oranı arttıkça insan vücudunun sıcaklık karşısındaki reaksiyonu yavaşlar. Bu nedenle klimalarda yalnızca havanın soğutulması yeterli olmaz nem oranının da ayarlanması gerekir. Bu işlemlerin yapılmasına klimalandırma veya iklimlendirme denir. Bu amaçla kullanılan donanıma ise klima (En: air conditioner) denir.Klimanın çalışma yöntemi, belirli bir basınç altında bulunan sıvı haldeki akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale döndürülmesidir. Çalışma prensibini termodinamiğin ikinci kanunu açıklar. Çevrim malzemesi olarak kullanılan gaz bir kompresör aracılığıyla emilip sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında açığa çıkan ısı bir fan vasıtası ile atmosferik çevreye (dış ortama) atılır. Bu sıvı daha sonra genleşme valfi tarafından üzerindeki basıncın düşürülmesi ile bulunduğu ortamdan ısı çekerek gaz haline dönüşür. Bu esnada bulunduğu ortamdan ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek çevrim aynı şekilde tekrarlanır

Klimaların iç ünitelerinde bulunan filtrelerin sık sık temizlenmesi gerekir. Klimaların daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmeleri için ilkbahar ve sonbahar aylarında yılda 2 defa olmak üzere yetkili servisler tarafından ünitenin bakımının, temizlik ve kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Klimalar belli bir ses seviyesinde çalışmaktadır. Bu ses, dış ünite motor sesi veya titreşimden, montaj yapılan satıh yüzeyden kaynaklanan ses olabilir. Ses rahatsız edici seviyede ise Yetkili Servisimize başvurunuz. 

Heat pump modunda klimanızın dış ünitesinin su damlatması normaldir. Klimalar yazın (soğutma modunda) iç üniteden su tahliyesi yapar ve bu su bir hortum aracılığıyla dışarı atılır. Aynı şeklide, kışın da (ısıtma modunda) dış üniteden su tahliyesi normaldir.

Elinizdeki klima kullanma kılavuzunda kumanda cihazının kullanımı ile ilgili olarak gerekli bilgiler bulunmaktadır. Sıcak konum için, mode tuşundan güneş işareti, soğuk konum için ise mode tuşundan kar işareti seçilip + ve – işaretlerinden istenilen derece ayarlanır. Daha detaylı bilgi için, lütfen en yakın Yetkili Servisimize başvurunuz. 

Havanın içindeki negatif yüklü moleküllere negatif ion adı verilir.Negatif ionlar doğada en çok ormanlar, şelaleler, parklar v.s gibi insanların kendilerini rahat hissettikleri,stresten uzaklaşıp ferahladıkları yerlerde bulunur.Panasonic klima ion özelliği ile bu imkan odanıza kadar gelmektedir. Uzaktan kumanda üzerinde sadece bir tuşa basarak klimanızın ortama negatif ion vermesini sağlayabilirsiniz.

Klimanın kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Split Klima Cihazlar 9,000- 24,000 Btu/h kapasite aralığıunda ise ; Genellikle 16 ile 20 amper arasında değişmektedir.